Alaçatı

Ege’nin deniz kokan, lavanta kokan, mercan renkleriyle, maviyle danseden minik kasabası Alaçatı… Ülkemizin en güzel tatil beldelerinden biri olan Çeşme’nin bir mahallesi.

Rengarenk pencereler, kapılar, cumbalı taş evler, binbir renk çiçeğin sokağa taştığı bahçeler, arnavut kaldırımlı sokaklar, her masasını sokağa taşımış kafeler, restoranlar, binbir renk, binbir koku ve tat…

Alaçatı aşık olacağınız ve hep yaşamak isteyeceğiniz güzellikte bir yer. Buyrun…

 

Alaçatı’da neler yapabilir, nerelere gidebilirsiniz?

Alaçatı ot festivali

Her yıl mart ayı sonu ya da nisan başında yapılan Alaçatı Ot Festivali kaçırılmaması gereken bir festival. Hem gurmelerin hem de ot tutkunlarının sıkı takip ettiği bu festivalde, şifa ve lezzet bir arada.

 

Hacımemiş sokağı; antika tutkunları için…

İçinde restoran, kafe ve binbirçeşit hediyelik eşya dükkanının da bulunduğu bu sokak antikacıları, cam, seramik ve ahşap atölyelerini de kapsıyor. Özgün ürünler, hatıralıklar, hediyelikler için bu sokağı mutlaka ziyaret edin.

 

Alaçatı pazarına uğramadan olmaz…

Binbirçeşit taze, yörede yetişmiş, doğal meyve ve sebzenin yanında pek çok pazar ürününü de bulabileceğiniz Alaçatı pazarı her cumartesi günübirlik ziyaretçilerini de ağırlıyor. Ege’nin en ünlü pazarlarından biri olan Alaçatı pazarına uğramadan Alaçatı’ya gitmiş sayılmazsınız.

 

Sörf mekanı Alaçatı…

Eğer rüzgarı ve denizi birarada seviyorsanız, eğer sörf merakınız varsa Alaçatı en doğru adres. Yerli ve yabancı pek çok sörf meraklısını ağırlayan Alaçatı, dünyanın en iyi rüzgar sörfü noktalarından biri sayılıyor. Her yıl Dünya Windsorf Şampiyonasının da yapıldığı Alaçatı, yılın neredeyse 365 günü rüzgarlı olduğundan sörf için gerçekten doğru adres.

 

Tadına doyulmaz Ege mutfağı…

Alaçatı’daki pek çok restoran Ege mutfağının en güzel, en lezzetli örneklerini sunar size. Minik masalı restoran ve meyhanelerde hem lezzetlerin hem de rakının tadını alırsınız.

 

Ayrıca;

• Alaçatı’nın ünlü yel değirmenlerini ziyaret edin. Alaçatının simgesi olan 1800’lü yıllardan kalma taş yel değirmenlerini görmek isteyeceksiniz.
• Dinlenmenin yanında eğlenmeyi de planlıyorsanız Alaçatı sizi mutlu eder. Alaçatı ülkenin en hareketli, en eğlenceli gecelerini yaşatır size.

TOP